Wycieczka do Grzybowa

GRODU W GRZYBOWIE

dnia 27.08 2015r

!

W ramach współpracy między szkołami w Naramowicach  zorganizowaliśmy wycieczkę integracyjną uczniów Szkoły Podstawowej nr 35, uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 i uczniów Szkoły Podstawowej nr 60 do Grzybowa Oddziału Muzeum Pierwszych Piastów.

W autokarze nastąpiło serdeczne wzajemne powitanie dzieci i nauczycieli z trzech sąsiednich szkół. Na terenie Grodu w Grzybowie pracownik muzeum oprowadził nas po zrekonstruowanym, największym w Wielkopolsce drewnianym grodzie z X wieku, z czasów formowania państwa. Uczniowie odbyli spacer po ścieżce edukacyjnej na terenie największego z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego grodu zajmującego 4 hektary. Oglądaliśmy wały drewniano-ziemne sięgające 9 metrów  wysokości, zrekonstruowane trzy chaty wzorowane na tradycyjnym budownictwie słowiańskim. Wokół chat obejrzeliśmy warsztat tkacki, żarna ręczne, piec do wypalania gliny, międlicę do lnu, łaźnię i kuźnię. Z opowiadań przewodnika dzieci poznały typową rodzinę z X-XI wieku, która składała się z rodziców, pięciorga lub sześciorga dzieci i dziadków.

Drugim rodzajem zajęć w ramach programu wycieczki było tworzenie makiety średniowiecznych grodów. W kilkuosobowych grupach uczniowie z naturalnych materiałów jak glina, piasek, kamienie i drewno budowali grody. Były to modele grodu w Grzybowie i Gnieźnie. Podczas tej kreatywnej pracy dzieci tworzyły poszczególne elementy grodu jak wały obronne drewniano-ziemne, palisadę, bramę wjazdową, most, brukowały wnętrze grodu zwane majdanem, budowały chaty.

Trzecim elementem wycieczki były rozgrywki sportowe. Uczniowie w mieszanych grupach rywalizowały w biegach na wieloosobowych nartach, przeciągały linę i łowiły na wędkę drewniane ryby z cebrzyka. Emocje i zabawa były duże.

Na zakończenie wyjazdu już wszyscy uczniowie trzech szkół wraz z nauczycielami zgromadzili się wokół dużego ogniska i piekli kiełbaski. W muzealnym sklepiku uczniowie zakupili sobie pamiątki z pobytu w Grzybowie. Ogłosiliśmy wspólny dla uczniów konkurs plastyczny „Moje wrażenia z wycieczki do Grzybowa”. Tak udana integracyjna wycieczka trzech szkół zapowiada jeszcze wiele dobrych wspólnych przedsięwzięć.

Zapraszamy do Galerii na fotorelację z wycieczki!