Uniwersytet Osiedlowy w Naramowicach

wtorek, 20 października 2015

Uniwersytet Osiedlowy w Naramowicach

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 wspierany przez Stowarzyszenie Konfederacja Szlachty Wielkopolskiej oraz Radę Osiedla Naramowice złożyły wniosek w konkursie grantowym „Tu Mieszkam tu zmieniam” Banku Zachodniego WBK. We wrześniu otrzymaliśmy radosną wiadomość, iż udało się wygrać eliminacje do konkursu. Już od 29 października w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 1 na os. Władysława Łokietka młodzi naukowcy, w przystępny sposób, będą prezentować wyniki swoich badań. Pragniemy pokazać, iż historia to nie tylko daty, językoznawstwo nie jest nudne, a humanistyka ma przyszłość. Poniżej dołączamy program wydarzenia na najbliższe miesiące. Zapraszamy wszystkich mieszkańców. Wstęp wolny.

Uniwersytet Osiedlowy – Program

Realizowany w ramach grantu „Tu Mieszkam tu zmieniam” Banku Zachodniego WBK.

Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 os. Władysława Łokietka

Semestr Zimowy

29 października:

 • 17.00.-17.45 happening „Przemarsz zwycięskich sarmatów ulicą Sarmacką” inaugurujący I rok akademicki Uniwersytetu Osiedlowego. Oddział dragonów zbierze się na ul. Sarmackiej (od strony Naramowickiej) przemaszeruje ulicami: Sarmacką, Madziarską i Dziewanny, następnie uda się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, gdzie zaprezentuje pokaz walk. Na końcu w szkole mieszkańcy będą mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.
 • 18.00.- 18.45 Wykład inaugurujący otwarcie Uniwersytetu Osiedlowego mgr Tomasz Grala „Polski strój narodowy”.
 • 18.55. – 19.40 „Sarmackie zwyczaje” – wykład mgr Adam Szabelski.

5 listopada

 • 17.00.-17.45.„Historia Naramowic: Od Narama de Naramovicze do dziś” – wykład mgr Adam Szabelski
 • 18.00.-18.45. „Zwyczaje pogrzebowe w dawnej Polsce” – wykład lic. Zbyszko Czarnota.
 • 19.00.-19.45 „Wieloetniczna Rzeczpospolita: Litwa” – wykład mgr Tomasz Grala

12 listopada

 • 17.00.-17.45. „Święty Marcin” – wykład mgr Adam Szabelski
 • 18.00.-19.30. „W świecie staropolskich kronik” – wykład mgr Kacper Gis.

3 grudnia

 • 17.00.-18.30. „Wieloetniczna Rzeczpospolita: Żydzi jako piąty stan.” – wykład lic. Mikołaj Wojciechowski.
 • 18.45.-19.30 „Czy w Hiszpanii mówi się po hiszpańsku? Języki Półwyspu Iberyjskiego” – wykład mgr Brigida Sawicka-Stępińska

10 grudnia

 • 17.00.-17.45 „Francuzi w Polsce w okresie nowożytnym” – wykład mgr Paulina Grobelna.
 • 18.00.-19.30. „Szlachecka demokracja w Wielkopolsce – prawda i mity” – wykład mgr Grzegorz Glabisz.