Wycieczka – Łysy Młyn

poniedziałek, 01 grudnia 2014

Integracyjna wycieczka do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” dnia 28.08 2014r

Tradycją szkół podstawowych z Osiedla Naramowice stały się integracyjne wycieczki pod koniec wakacji letnich. Tym razem zorganizowaliśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 35, uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 i uczniów Szkoły Podstawowej nr 60 wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”.

Celem wycieczki była integracja uczniów sąsiadujących ze sobą szkół oraz edukacja przyrodnicza. W autokarze nastąpiło serdeczne wzajemne powitanie dzieci i nauczycieli. Zajechaliśmy do Ośrodka „Łysy Młyn” na spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Łopuchówko, panią Karoliną Boratyńską, która oprowadziła nas po zrekonstruowanym, XXV-wiecznym drewnianym młynie wodnym. W dwóch grupach wiekowych uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Martwe drewno jako środowisko życia różnych organizmów” oraz „Dźwięki natury”.

Jednym z przyjemniejszych dla dzieci elementów wycieczki był spacer po ścieżce edukacyjnej wokół stawu. Często przystawaliśmy by podziwiać leśnych mieszkańców: żuki, żaby, jaszczurki i mrówki w mrowisku, ślimaki pomrowy, płynącego po stawie zaskrońca. Dowiedzieliśmy się jak wiele zastosowań ma w przyrodzie martwe drewno. Wokół położonego przy młynie stawu obejrzeliśmy plansze poświęcone tematyce związanej z wodą, na przykład występowanie roślin wodnych w zależności od stanu czystości wód oraz żyjące w Polsce płazy i gady. Poznaliśmy szczegółowo budowę bobra, do czego służy mu trzecia powieka, szeroki ogon i zęby. Opisane zostały szczegółowo żeremia bobrów. Po drodze dowiedzieliśmy się czym żywią się bobry i jak młode uczą się ścinać drzewa. W terenie poznaliśmy kilka przyrodniczych ciekawostek, jak galasy na liściach dębów i ich dawne zastosowanie w farbowaniu tkanin.  Poznaliśmy zastosowanie wielu popularnych ziół, jak krwawnik, babka lekarska, macierzanka i cykoria. Myślę, że od tego czasu dzieci nie będą przechodzić obojętnie obok spotykanych na łąkach roślin, gdyż za każdą kryje się jakaś ciekawa informacja.

W budynku Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” zwiedziliśmy ekspozycję poświęcona martwemu drewnu, poznaliśmy różne organizmy żyjące w martwym drewnie, obejrzeliśmy wystawę dużego formatu zdjęć owadów. Uczniowie mogli pracować w leśnym laboratorium obserwując pod mikroskopem kleszcze w różnym stadium rozwoju oraz motyle i osy. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie. Odbyliśmy również lekcję multimedialną związaną z bezpiecznym postępowaniem w przypadku wczepienia się kleszcza. Uczniowie poczuli się przygotowani na spotkanie z kleszczem i przekazanie ważnych informacji swoim rodzicom.

Zajęcia „Dźwięki natury” były świetną zabawą dla dzieci. Uczniowie poznawali odgłosy lasu, owadów, ptaków i ssaków, a później podczas quizu mieli za zadanie rozpoznać niektóre z nich. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z jeleniem na rykowisku, czy klangorem żurawi. Zaskakujące i ciekawe doświadczenie. Spotkanie kończyło rozwiązywanie tematycznej krzyżówki i układanie puzzli.

Podczas przerwy śniadaniowej uczniowie mogli skorzystać z miejsca do rekreacji. Dzieci ze wszystkich trzech szkół bawiły się i rozmawiały wspólnie. Podobnie integrowali się nauczyciele tych sąsiednich szkół. Wróciliśmy z wyprawy pełni dobrych wrażeń przyrodniczych i towarzyskich.

Honorata Kałużna

psycholog SP 35