Szkoła Podstawowa nr 35 im. Władysława Łokietka w Poznaniu

Klasa 3A

Naj­wspa­nial­szym ba­gażem, który można przy­wieźć z wa­kac­ji, jest ten pełen niez­wykłych wspomnień… 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI W KLASIE 3A

Minęło lato i wakacje już się skończyły, ale nasze wspomnienia wracają do tamtych dni… Uczniowie klasy 3A opowiadali o swoich wakacjach, ile wspaniałych przygód przeżyli, oglądali przywiezione pamiątki i zdjęcia z ciekawych miejsc, które odwiedzili z rodzicami. Te piękne wspominki na długo pozostaną w naszej pamięci:) Bardzo lubimy powracać do chwil, które dają nam szczęście i dostarczają  niesamowitych wrażeń…

Jesień, ach to Ty…!!!

Niektórym jesień może wydawać się smutna i ponura. My lubimy tę porę roku. Uwielbiamy spadające liście i wszystko to, co dzieje się wokół – przebiegające alejami wiewiórki, spacery po parku, jesienne kolory, które pobudzają nas do kreatywności i twórczej pracy. Tacy właśnie jesteśmy, zatracamy się w pięknie świata i całej przyrodzie, lubimy tworzyć…

WSPOMNIENIE…

Nasz zaprzyjaźniony lekarz weterynarii Pan Paweł Spychała, właściciel Przychodni Weterynaryjnej „Dr How”, lekarz z sercem na dłoni, z którym współpracujemy od lat, podarował nam nowiutkie chusty chirurgiczne, które wykorzystywane są w trakcie operacji, aby pomóc zwierzakom przy złamaniach kończyn. Pan Doktor poprosił nas, abyśmy stworzyli coś kreatywnego, ciekawego, wykorzystali chusty w swojej szkolnej pracy. Podeszliśmy do zadania bardzo poważnie, z niezwykłą dbałością, tworząc każdy element pracy. Ozdabialiśmy chusty kolorami jesieni, nie zabrakło drzew, liści, grzybów, wyszło pięknie i nastrojowo.

Panie Doktorze,

serdecznie dziękujemy za pamięć o naszej klasie, za owocną współpracę z naszą szkołą, dostarczanie nam ogromu wiedzy na temat leczenia i pielęgnacji zwierząt, za dobroć nie tylko dla swoich pacjentów, również dla nas i wszystkich miłośników zwierząt. My wiemy, że wykonując tak ważny zawód, trzeba mieć serce i umieć patrzeć w serca innych, zarówno właścicieli zwierząt, jak i samych zwierzaków.

Z wyrazami szacunku

Uczniowie z klasy 3A wraz z wychowawcą

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”.

Albert Einstein

 „PO 7 KONTYNENTACH ŚLADAMI NAJDZIWNIEJSZYCH ZWIERZĄT NA ŚWIECIE” , to tematyka, którą się zajmujemy, ponieważ jesteśmy ciekawi, jak wygląda otaczający nas świat. Wykazujemy duże zainteresowanie zwierzętami, poznajemy odległe zakamarki naszego globu bazując na zwierzętach zamieszkujących te tereny, w tym również te niespotykane. Na początku października omawialiśmy pierwszy kontynent- Amerykę Północną i ciekawe zwierzę o nazwie Gwiazdonos amerykański. Poznaliśmy jak wygląda ten nietypowy zwierzak, czym się żywi, jak długo żyje, jaki ma rozmiar. Wykonaliśmy wiele kreatywnych zadań zainspirowanych postacią gwiazdonosa amerykańskiego. W nowatorski sposób łączyliśmy informacje i ciekawostki o kontynencie z podstawowymi informacjami o tym zwierzęciu. Uświadomiliśmy sobie, jak dużo fascynujących miejsc kryje się na naszym globie, oraz jak wiele jeszcze nie udało się zbadać.

Piękna wystawa prac w holu naszej szkoły, którą wspólnie przygotowaliśmy (plakaty, lapbooki,) to nie tylko ozdoba, ale również źródło wiedzy dla innych.

Zapraszamy do fotorelacji:)

„Lech to marzenie, o które warto walczyć”

Ivan Djurdjević

Och, cóż to był za wspaniały dzień !!!

Wybraliśmy się na wycieczkę na Enea Stadion, na którym gra nasza ukochana drużyna- Lech Poznań. Była to świetna okazja dla młodszych pasjonatów i pasjonatek futbolu z naszej klasy, by odwiedzić ten piękny stadion i zobaczyć przygotowywanie murawy na zbliżający się wielkimi krokami mecz Lecha Poznań z Radomiakiem, następnie z Legią.

Podczas zwiedzania przewodnik w pasjonujący sposób opowiedział nam o historii i teraźniejszości areny i pokazał jej najważniejsze przestrzenie, z których podczas spotkań korzystają piłkarze. Mogliśmy poczuć się jak Oni!!!

Na trasach zwiedzania nie zabrakło więc m.in. wizyty w Sali Konferencyjnej, szatni piłkarzy, strefie zawodniczej, z której piłkarze wychodzą na murawę czy odwiedzin w pomieszczeniach odnowy biologicznej. Podczas wycieczki mieliśmy również okazję zasiąść na trybunie i podziwiać murawę, przejść się tunelem, w którym piłkarze czekają na rozpoczęcie spotkania oraz zasiąść na ławkach rezerwowych. Zwiedziliśmy też Muzeum, w którym mogliśmy dowiedzieć się więcej o historii klubu, a także podziwiać zdobyte przez Lecha trofea i inne pamiątki. Wisienką na torcie była chwila, kiedy z bliska dostrzegliśmy naszych ulubionych piłkarzy wraz z trenerem, którzy wybierali się na trening:) Na sam koniec wycieczki nie zabrakło kolejnej atrakcji, wizyty w sklepie Lecha Poznań, gdzie każdy z miłośników i miłośniczek futbolu miał okazję zaopatrzyć się w pamiątkę z logo naszej drużyny.

Zapamiętaliśmy ważne hasło, które prowadzi naszych piłkarzy na mecz i towarzyszy im każdego dnia, hasło, które utkwiło nam głęboko w sercach

NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ !

My również NIGDY SIĘ NIE PODDAMY, ponieważ warto walczyć o nasze marzenia, realizować różnorodne  pasje, aby być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem w życiu.

„To, jak zostawiamy ślad po sobie, definiuje naszą prawdziwą wielkość. Ci, którzy odeszli, pozostawili piękne ślady na naszych sercach.”

– Maya Angelou

Dzieci z klasy 3A pamiętają o tych, którzy odeszli. Niewątpliwie takie wspominki, rozmowy o osobach bliskich, także tych z kraju i ze świata, które wniosły w nasze życie coś dobrego, były dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadziły w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień. To jedna z ważniejszych lekcji, lekcji życia, która jest wyrazem pamięci i szacunku do osób, których już z nami nie ma.

Uczniowie w pełnej zadumie wykonywali piękne stroiki, które mogą posłużyć jako dekoracja na grób osoby bliskiej. Praca ta miała na celu uczczenie ich pamięci. Dzieci z pełnym zaangażowaniem dekorowały podstawki z gąbką florystyczną w środku, wykorzystując kolorowe kwiatki i listki na drucikach. Przy okazji poznały pracę florysty, która do łatwych nie należy. Tworząc każdą kompozycję, należy pamiętać o wielu elementach: doborze koloru kwiatów, wykorzystaniu odpowiedniego materiału, dbałości o rośliny, podlewaniu itd. To praca kreatywna i twórcza, która na pewno nie jest monotonna, zwłaszcza podczas popularnych uroczystości i świąt. Dzieci podołały zadaniu, wykonały piękne stroiki, każdy z odpowiednim charakterem i przesłaniem. Włożyły w to mnóstwo wysiłku, ale również serca, aby oddać hołd osobom, których już nie ma, a były bezcennymi dla nich samych i ich rodzin.

Zapraszamy do fotorelacji:)

„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

W dniu 5 listopada w naszej klasie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To dzień urodzin Walta Disney’a. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. W tym dniu zainteresowani uczniowie przebrali się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki. Była to również dobra okazja, by zachęcić wszystkich do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy. Dzieci kochają bajki (i baśnie), dlatego wykorzystując ten temat można trafić w ich gusta i wspólnie wykonać coś twórczego i kreatywnego. Prezentowaliśmy nasze ulubione bajki na własnoręcznie wykonanych plakatach, lapbookach, z których mogliśmy rozwiązywać zagadki o bohaterach bajkowych, rozpoznawaliśmy postacie i bajki na podstawie wylosowanych rekwizytów oraz braliśmy udział w zabawach wymagających wykazaniem się znajomością treści bajek. To był dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzień ten przypomniał nam wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka, był także okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił nam wiele radości:)

Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku? W jaki sposób wyłapywać „wampiry energetyczne” i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymaliśmy w w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Poznaniu, gdzie mogliśmy być małymi ekoeksperymentatorami.

Wybraliśmy się na wycieczkę do Ekoeksperymentarium. To interaktywna wystawa o ekologii, która pokazuje proste, sprawdzone sposoby na działania proklimatyczne, które można podejmować na co dzień w różnych domowych pomieszczeniach. Mogliśmy samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniży się temperaturę w domu albo przestanie kupować butelkowaną wodę. Skomponowaliśmy własne śniadanie i sprawdziliśmy, jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty.

W salonie szukaliśmy sposobów na oszczędzanie energii, w łazience dbaliśmy o każdą kroplę wody, w kuchni dzieliliśmy się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądaliśmy rzeczy i zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Był też przedpokój, skąd planowaliśmy wspólne wyjście na ekozakupy:)

Zabawa i doświadczanie zmotywowały nas do nauki, a dzięki działaniom odnoszącym się do codzienności, mogliśmy poczuć własną sprawczość.

Przekonaliśmy się, że małe działania mają sens!

Ameryka Południowa to niewiarygodny kontynent. Jest on niezwykle zróżnicowany pod względem krajobrazu. Majestatyczne szczyty Andów, rozległe lasy deszczowe w Amazonii, tajemnicze lodowce Patagonii, starożytne ruiny z czasów Inków, wspaniałe kolonialne miasta i białe plaże tworzą niepowtarzalną scenerię dla niesamowitych przygód. Ameryka Południowa charakteryzuje się niebywałą bioróżnorodnością. Występująca w niej fauna i flora stanowi ogromną atrakcję turystyczną i jest niewątpliwą chlubą całego kontynentu. Do wielu zakamarków Ameryki Południowej nadal nie dotarł człowiek. Zainspirowani tą niesamowitą różnorodnością odbyliśmy cykl zajęć dotyczący tego niezwykłego kontynentu. Przez 3 dni intensywnie poznawaliśmy jego piękno. Wiele się przy tym dowiedzieliśmy. Swoją wiedzą chcemy dzielić się też z innymi, dlatego przygotowaliśmy kolorowe plakaty o Ameryce Południowej. Szczególnie przyjrzeliśmy się też przedstawicielowi świata zwierząt żyjącemu na tamtejszych terenach – leniwcowi.

Z Ameryką Południową związane są także pióropusze. W tradycji tamtejszych Indian był on magicznym amuletem, który chronił swojego posiadacza. Pióra reprezentowały znaczące dokonania osoby, która nosiła pióropusz. Każde z plemion posiadało własne, wyróżniające się nakrycie głowy- pióropusze mniejsze, a obok orlich używali piór jastrzębich, indyczych, czaplich i żurawich. Nosili je w szczególności wojownicy. Im więcej było w nim piór, tym więcej dokonań na swoim koncie miał wojownik. Dlatego zainspirowani tradycjami indiańskimi i my zrobiliśmy swoje pióropusze. Zadanie wcale nie należało do najłatwiejszych. Ale poradziliśmy sobie świetnie i mieliśmy przy tym mnóstwo zabawy!

Andrzejki w klasie 3A

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla dzieci źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Zabawy andrzejkowe pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podczas naszej imprezy śmiechu było co niemiara, były konkursy i zabawy:)

Bawiliśmy się świetnie. Nie obyło się bez tradycyjnej zabawy z sercami. Był również słodki poczęstunek i dyskoteka.

Zapraszamy do fotorelacji:)

Zbliża się okres świąteczny, w związku z tym udaliśmy się na wspaniałe i kreatywne warsztaty- samodzielnie tworzyliśmy świece! Poprowadziła je mama naszej koleżanki z klasy, która jest właścicielką firmy WEKA HANDMADE CANDLES. Pani Olha w bardzo ciekawy sposób i z wielką pasją poprowadziła nasze zajęcia, a w życiu kieruje się prostą zasadą:

„Szczęście jest wszędzie, tylko trzeba je dostrzec. Takim sposobem cieszę się z każdego dnia, tylko dlatego, że jest, a wszystko co się dzieje, nie dzieje się bez przyczyny. Moje świeczki pozwalają nam ponieść się takim emocjom i wyzwalają w nas spokój i harmonię”

My również daliśmy wprowadzić siebie w ten cudowny klimat, samodzielnie tworzyliśmy świece, które są formą wyrazu artystycznego, naszym przekazem, że warto ponieść się tym pozytywnym emocjom i po prostu tworzyć:)

Świece mają ogromny wpływ na atmosferę świąt. Dzięki nim nasze domy stają się bardziej magiczne, piękne i nabierają świątecznego charakteru. Ozdoby te nie tylko efektownie dekorują nasze mieszkanie, ale również budują jedyną w swoim rodzaju świąteczną atmosferę. Świece mają w sobie magię, a największa tkwi w tych robionych samodzielnie.
Zapoznaliśmy się z tajnikami procesu powstawania gipsowej choinki, także tajnikami tworzenia naturalnych aromatycznych świec sojowych, które są zrobione z 100% wosku sojowego i wysokiej jakości naturalnych olejków, dlatego są bezpieczne. Nauczyliśmy się jak włożyć knot i zalać wosk do świeczki. Udekorowaliśmy je woskowymi ozdobami. Piękne choineczki zabraliśmy do domu.

Pani Olho!

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, mile spędzony czas. Dużo się nauczyliśmy, wzbogaciliśmy naszą wiedzę, ale co najważniejsze, zrozumieliśmy, że w życiu warto podążać za marzeniami. Jest pani wspaniałym przykładem tego, że w życiu trzeba iść za głosem serca i realizować swoje pasje, bo życie mamy tylko jedno!

Zapraszamy do fotorelacji:)

W świątecznym nastroju…

Dzieci z klasy 3A z niecierpliwością czekają na święta. W miłej i serdecznej atmosferze ubraliśmy klasową choinkę, która wygląda jak królowa, wykonaliśmy ciekawe ozdoby na naszą klasową gazetkę. Z wielką radością przygotowaliśmy piękne świeczniki, które będą zdobiły świąteczne stoły w naszych domach. Humory dopisują wszystkim, ponieważ czujemy, że święta już blisko!!!

Pozdrawiamy i życzymy świątecznego nastroju!!!

Kilka chwil z naszego życia