Szkoła Podstawowa nr 35 im. Władysława Łokietka w Poznaniu

Nasza POETKA

Sławomira Sobkowska – Marczyńska jest absolwentką dziennikarstwa i germanistyki UAM w Poznaniu. W młodości uprawiała gimnastykę artystyczną. Jest mistrzynią Polski i finalistką mistrzostw świata i Europy. Za te osiągnięcia otrzymała Złotą Odznakę od Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.  

W młodości uczęszczała do Klubu Literackiego, które w CK Zamek w Poznaniu prowadził Jerzy Grupiński. Jako poetka zadebiutowała we wrześniu roku 2021 w audycji Piotra Pawła Spottka i Marii Duszki „Pod wielkim dachem nieba”. Jest członkinią poznańskiego Klubu Literackiego „DĄBRÓWKA” i sieradzkiego Koła Literackiego „ANIMA”. Jej wiersze zostały opublikowane w „Protokole Kulturalnym”, „Echu Piątkowa”, „Gazecie Kulturalnej” i „Nihil Novi”. Można je też odsłuchać na platformie YouTube w ramach audycji „Pod wielkim dachem nieba” oraz w ramach „Letniej antologii wierszy czytanych. Nadmorze”. Były też czytane w Poczcie Poetyckiej w Radiu Koszalin S.A. Ukazały się w sieci na fanpage’u „Poezja na każdy dzień”, na blogu Tomikovo, na „Skrajne i okolice” i na profilu POETARIAT. W grudniu 2021 r. jej wiersz pt. „Ale” został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „CZTERY PIÓRA”. W czerwcu 2022 r. jej wiersze trafiły na półkulę południową za pośrednictwem australijskiego EthnicMalbourneCommunity Radio. W sierpniu 2022 r. w Pałacu Jankowice odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne, podczas którego jej wiersze czytał aktor Teatru Nowego w Poznaniu Michał Grudziński. Publikowała też w antologiach: „Stokrotki na zgliszczach”, „jest jakby trudniej od poprzednich świąt”, „Poezja po zmierzchu”, „Mosty” i w polsko-włoskiej edycji antologii liryki miłosnej „Wwierszowzięci”. W październiku 2022 r. poetka wydała tomik „Tańcząca w chmurach”, który promowała w listopadzie w Sieradzuw trakcie koncertu zespołu ARETE, a w styczniu 2023 r. w Klubie Literackim „Dąbrówka” w Poznaniu. Recenzja tomiku autorstwa Marka Słomiaka ukazała się w majowym numerze (2023) „Gazety Kulturalnej” i we wrześniowym numerze (2023 r.) czasopisma AKANT, a z kolei w sieci na blogu Tomikovoksiążkę omówiła Monika Magda Krajewska.W październiku 2023 r. uczestniczyła w Festiwalu Poezji STARDUST w Bielsku-Białej, a miesiąc później w Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim 2023.

Życiowe przygody poetki opisała Maria Duszka w eseju pt. „Tańcząca ze słowami”, który to esej został opublikowany na portalu kulturalnym Wielkopolski „Kultura u Podstaw”.

O swojej przeszłości opowiadała na spotkaniu w Jeżyckim Centrum Kultury na zaproszenie Edyty Kulczak (poetki, krytyczki literackiej, animatorki kultury), w Radiu Emaus – na zaproszenie poety Andrzeja Sikorskiego, w Radiu Islanders – na zaproszenie Piotra Pawła Spottka, w tymże radiu raz jeszcze – na zaproszenie Eve Taylor i w Klubie Raszyn w Poznaniu – na zaproszenie Aliny i Krzysztofa Galas.

Promuje poezję na Facebooku w cyklu „Wiersz na niedzielę”.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100045368490348

Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego Mili Dueli.

20 sierpnia 2022 r. „Podwieczorek artystyczny”, który odbył się w Pałacu Jankowice, kiedy to wiersze Sławomiry Sobkowskiej-Marczyńskiej czytał aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Grudziński. 

Kilka chwil z naszego życia