Szkoła Podstawowa nr 35 im. Władysława Łokietka w Poznaniu

Warsztaty Tradycyjne ozdoby świąteczne

Uczniowie klasy 6d uczestniczyli w warsztatach: Tradycyjne ozdoby świąteczne – ich geneza, historia oraz role magiczne. Pogadanka połączona z wykonywaniem tzw światów opłatkowych, wykonywanie przestrzennych brył z opłatków. Geneza drzewka bożonarodzeniowego od podłaźniczki do współczesnej choinki. Ludowy cel i sens wnoszenia zielonego drzewka. Wyjaśnienie dlaczego ozdoby były ważne i przebieg ich ewolucji od pierwszych prostych form do współczesnej bombki. Spotkanie poprowadziła pani Agnieszka Podemska. Uczniowie własnoręcznie wykonali choinkowe ozdoby z opłatków i posłuchali wielu ciekawyh opowieści, dzięki którym m.in. zrozumieli powody przygotowywania dwunastu potraw, dla kogo zostawiano puste miejsce przy stole, co było największym zagrożeniem dawnych słowian, dlaczego w najciemniejsze noce w roku nikt nie pzemieszczał się sam oraz po co tego dnia w domu pojawiało się siano i słoma. Dowiedzieli się też kto tradycyjnie przynosił prezenty i kto rozpropagował postać Mikołaja w czerwonym stroju. Spotkanie było bardzo ciekawe i poszerzyło wiedzę uczniów o naszych przodkach. Wykonane ozdoby pojawią się na naszej klasowej choince, oczywiście te, które nie zostały zjedzone 🙂

Kilka chwil z naszego życia